TOMO 28,416 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 my own experince of running a 250 watt bulb is around £1 a day,,,, i know this cos we have a payment metre 1 Quote Link to post Share on other sites
Richie10 345 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 Used to have chickens and run 2 bulbs for a few weeks, soon mounted up. Quote Link to post Share on other sites
swagboy 9 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 i'v got 100w red bulb and it cost me £1 for 24 hour and a acrylic bulb is even less but i don't think they don't get as worm on the hi setting as a red bulb does on low Quote Link to post Share on other sites
moonlighter 1,165 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 About 20pence per day Quote Link to post Share on other sites
fazza123 517 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 Which would be cheaper to run ? A bulb or a 1 metre by 1 metre heated flooring ? I went for the flooring as it's only quid and thought it would be cheaper to use ! Quote Link to post Share on other sites
Guest long-tail Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 them greehouse heaters seem a good idea for the money cheers lads Quote Link to post Share on other sites
Millet 4,497 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 You can get heated mat's that the pooch can lay on.. Quote Link to post Share on other sites
fazza123 517 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 You can get heated mat's that the pooch can lay on.. Do they just plug in ? Where are they found mate? Ive found them cheers! The metal ones look good Quote Link to post Share on other sites
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.