Jump to content

are heat lamps expensive to run?


Guest long-tail

Recommended Posts


A copy and paste............. :thumbs:

Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000.

 

A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh.

 

Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb.

Link to post
Share on other sites
Guest long-tail

A copy and paste............. :thumbs:

Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000.

 

A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh.

 

Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb.

 

is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something :laugh:

Edited by long-tail
Link to post
Share on other sites

A copy and paste............. :thumbs:

Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000.

 

A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh.

 

Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb.

 

is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something :laugh:

Get a calculator out ya lazy coont.... :laugh:
Link to post
Share on other sites
Guest long-tail

A copy and paste............. :thumbs:

Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000.

 

A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh.

 

Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb.

 

is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something :laugh:

Get a calculator out ya lazy coont.... :laugh:

 

no i want someone to tell me roughly ffs :laugh:

Link to post
Share on other sites

A copy and paste............. :thumbs:

Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000.

 

A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh.

 

Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb.

 

is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something :laugh:

Get a calculator out ya lazy coont.... :laugh:

 

no i want someone to tell me roughly ffs :laugh:

Ok.....between 1p and 100 pound a day..........................roughly!!... :whistling:
Link to post
Share on other sites

hot water bottle it is then..................do they make one that dogs cant chew through :D

I can tell you about gas bottles if you like. A 47kg bottle will last about 3 weeks on a low heat and thats 24 hours per day. Bottle will be around 45 quid if you know of a game farm..... ;)
Link to post
Share on other sites

cheaper to run a ceramic heat immitor bulb, no light just heat and about 75% cheaper to run and they last shed loads longer than standard heat lamp bulbs, although they are more expensive to buy in the first place.

Link to post
Share on other sites

not much is all I can say, never bothered to work it out. I have kept many reptiles with heat on 24 hours a day (less at night but still running). I use the ceramic bulbs mentioned above which are much more efficient, I wouldn't think they cost more than 10-20p a day and they are hot enough. Might not be powerful enough for outdoor/kennel use though

Link to post
Share on other sites

cheaper to run a ceramic heat immitor bulb, no light just heat and about 75% cheaper to run and they last shed loads longer than standard heat lamp bulbs, although they are more expensive to buy in the first place.

 

shurly if there the same wattage , they will cost the same to run??

Link to post
Share on other sites

i use an electric greenhouse heater.the tube type.they come in different lengths.takes the chill out..

you can buy them off ebay..only pence to run...make sure you put a saftey switch on...

jakaron..,. :thumbs:

 

 

there spot on use a 120 watt keeps it warm :thumbs:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...