Guest long-tail Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 in terms of the amount electric they need,thinking of getting one,appreciate prob different wattages out there just wondered daily cost approx cheers. Quote Link to post Share on other sites
Lab 10,979 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 A copy and paste............. Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000. A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh. Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb. Quote Link to post Share on other sites
Guest long-tail Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 (edited) A copy and paste............. Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000. A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh. Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb. is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something Edited November 15, 2011 by long-tail Quote Link to post Share on other sites
Lab 10,979 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 A copy and paste............. Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000. A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh. Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb. is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something Get a calculator out ya lazy coont.... Quote Link to post Share on other sites
Guest long-tail Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 A copy and paste............. Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000. A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh. Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb. is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something Get a calculator out ya lazy coont.... no i want someone to tell me roughly ffs Quote Link to post Share on other sites
Lab 10,979 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 A copy and paste............. Electricity is priced per kilowatt-hour (kwh), which is 1,000 watts used for one hour, or 100 watts for 10 hours, or 1 watt for 1,000 hours. To get kwh for a particular use, multiply the wattage by the number of hours of operation, then divide by 1,000. A 400-watt bulb would use 1 kWh each 2.5 hours it's on. For 16 hours that would be 6.4 kwh. Find out how much your electric provider charges per kilowatt-hour and multiply that by the total number of kwh used. If you're in the northwest United States, there's a good chance your cost averages under 10 cents per kwh. So you're probably looking at less than $1 a day for one 400-watt bulb. is there a simple answer to go with that like about a £1 a day or something Get a calculator out ya lazy coont.... no i want someone to tell me roughly ffs Ok.....between 1p and 100 pound a day..........................roughly!!... Quote Link to post Share on other sites
Guest long-tail Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 hot water bottle it is then..................do they make one that dogs cant chew through Quote Link to post Share on other sites
scothunter 12,609 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 ...... Quote Link to post Share on other sites
Lab 10,979 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 hot water bottle it is then..................do they make one that dogs cant chew through I can tell you about gas bottles if you like. A 47kg bottle will last about 3 weeks on a low heat and thats 24 hours per day. Bottle will be around 45 quid if you know of a game farm..... Quote Link to post Share on other sites
TOPPER 1,809 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 just plug it into next doors electric and its free , problem solved 2 Quote Link to post Share on other sites
paulus 26 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 cheaper to run a ceramic heat immitor bulb, no light just heat and about 75% cheaper to run and they last shed loads longer than standard heat lamp bulbs, although they are more expensive to buy in the first place. Quote Link to post Share on other sites
jakaron 3 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 i use an electric greenhouse heater.the tube type.they come in different lengths.takes the chill out.. you can buy them off ebay..only pence to run...make sure you put a saftey switch on... jakaron..,. Quote Link to post Share on other sites
Ratreeper 441 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 not much is all I can say, never bothered to work it out. I have kept many reptiles with heat on 24 hours a day (less at night but still running). I use the ceramic bulbs mentioned above which are much more efficient, I wouldn't think they cost more than 10-20p a day and they are hot enough. Might not be powerful enough for outdoor/kennel use though Quote Link to post Share on other sites
TOMO 28,644 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 cheaper to run a ceramic heat immitor bulb, no light just heat and about 75% cheaper to run and they last shed loads longer than standard heat lamp bulbs, although they are more expensive to buy in the first place. shurly if there the same wattage , they will cost the same to run?? Quote Link to post Share on other sites
wi11ow 2,657 Posted November 15, 2011 Report Share Posted November 15, 2011 i use an electric greenhouse heater.the tube type.they come in different lengths.takes the chill out.. you can buy them off ebay..only pence to run...make sure you put a saftey switch on... jakaron..,. there spot on use a 120 watt keeps it warm Quote Link to post Share on other sites
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.